Kde se vzaly příšerky?

červená příšerkaPříšerky symbolizují předsudky vůči cizincům, které má v hlavách do větší či menší míry každý z nás. Samy o sobě nejsou příšerky nebezpečné, ale škodlivé se stávají tehdy, když náš úsudek ovlivní natolik, že se podle nich začneme slepě řídit: budeme sdílet dezinformace, papouškovat, co "jedna paní povídala" a přitom si neuvědomíme, že tím ubližujeme lidem, kteří tu s námi studují a pracují. Můžeme se takto dotknout našich spolužáků, přátel, sousedů a kolegů, kteří jsou nám často podobnější, než si myslíme, většinou sledujeme v životě podobné cíle a sdílíme stejné hodnoty. Ať už sem cizince přivedly práce, rodina, studium, láska nebo dobrodružství, stála se pro ně Česká republika novým domovem.

Co školám workshopy nabízí?

Víme, že v informacích o cizincích je mnohdy těžké se vyznat. Workshopy s názvem Příšerky v hlavě učí žáky základních a středních škol pracovat s fakty a nenechat se ovlivňovat předsudky o cizincích, žijících v Česku. Vše formou online příběhové hry. Jelikož migrace a integrace patří k "oblíbeným" dezinformačním tématům, měla by hra prověřit mediální gramotnost žáků. Proto jsme ke spolupráci oslovili spolek Zvol si info, který se tímto tématem dlouhodobě zabývá. Hlavním cílem hry i workshopu je, aby žáci nepodléhali manipulacím a věděli, kde hledat fakta, která o problematice soužití s cizinci existují, a zároveň byli otevření tomu chtít ta fakta vyhledávat.

Neříkáme studentům, co si mají myslet, ale poskytujeme základní fakta a zdroje, které o problematice soužití s cizinci existují.

Kdo za workshopem stojí?

Integrační centrum Praha je obecně prospěšná společnost, která se dlouhodobě zabývá integrací cizinců na území hl. m. Prahy. Dostatečnou informovanost o tématu integrace cizinců totiž vnímáme jako nutnou podmínku vzájemného pochopení a poklidného soužití všech obyvatel České republiky. V rámci projektu (DEZ)INFORMACE jsme vytvořili celorepublikovou kampaň „Předsudky se šíří tam kde nejsou fakta“, kde si mohou lidé na webu www.atlaspredsudku.cz formou kvízu ověřit své znalosti o životě cizinců v Česku.

Jekaterina Gazukina

Jekaterina Gazukina, koordinátorka workshopů, Integrační centrum Praha

Pocházím z Ukrajiny a v Česku žiju od svých jedenácti let. Moc dobře si pamatuji, jaké to bylo nastoupit do páté třídy české základky. Za to, že jsem byla kolektivem poměrně rychle přijata a nemusela jsem se potýkat s předsudky, vděčím z velké části proaktivnímu přístupu pedagogů. Díky práci v ICP jsem si uvědomila, jak velké štěstí jsem měla. Začínat v nové zemi opravdu není jednoduché právě i kvůli existujícím oboustranným předsudkům a neinformovanosti. Věřím, že náš workshop nabízí kromě faktů, zdrojů a zábavy také možnost nahlídnout na integraci očima cizince a tím celkově přispět k lepšímu klimatu ve třídě.

Kateřina Křivánková

Kateřina Křivánková, game designérka a metodička, Zvol si info

Zakládala jsem Zvol si info v roce 2016 ještě s dalšími studenty na politologii FSS MUNI. Od začátku jsem se věnovala tvorbě přednášek a jezdila jsem po školách. Postupem času jsem se vypracovala na hlavu, srdce a generála a vedla tým 30 lidí. Teď jsem se zaměřila na tvorbu výukových a metodických materiálů – jako jsou třeba příšerky.

Lucie Rulíšková

Lucie Rulíšková, game designérka a metodička, Zvol si info

Mediální gramotnosti hlavně v oblasti vzdělávání se věnuji od vstupu do Zvol si Info v roce 2017. Od té doby jsem odlektorovala nespočet přednášek na základních a středních školách a podílela jsem se na tvorbě různorodých materiálů, od knihy, přes přednášky, až po hry, primárně tvořené pro žáky a studenty. Mé přesvědčení, že právě vzdělání a nabývání vědomostí je cesta k úspěšnému zvládnutí velkých společenských problémů současnosti, je po těchto zkušenostech ještě silnější. A protože jsem fanouškem proaktivního přístupu k učení, věřím, že naše hra pomůže splnit sympatickou a zábavnou formou cíl workshopu.

Petra Pelcová

Petra Pelcová, game designerka a metodička, Zvol si info

V roce 2019 jsem začala studovat pedagogiku na FF UK. Momentálně studuji andragogiku, zajímám se o neformální vzdělávání a lektorské dovednosti. Mediální gramotnosti se věnuji především díky Zvol si info, kde pomáhám s metodikou našich workshopů a také je lektoruji. Baví mě gamifikace ve vzdělávání, právě proto jsem se zapojila do projektu Příšerky v hlavě. Do hry se snažím zařadit více interaktivních prvků.

Zvol si info – brněnský spolek vzniklý okolo Masarykovy univerzity v Brně. Jinak také parta mladých lidí, kteří bojují s dezinformacemi a dalšími nástrahami mediálního světa a sociálních sítí pomocí workshopů a přednášek jak pro školy, tak i pro domovy důchodců, knihovníky a celkově širokou veřejnost.

Tomáš Kazatel

Tomáš Kazatel, programátor

Pro ICP už jsem nějaký ten projekt dělal, ale když byla šance se podílet na edukační hře pro děti a mládež bylo jasno. Jako dlouholetý vedoucí na táboře se setkávám s různými předsudky a barierami a baví mě jejich boření, vysvětlování a navádění na jiné přemýšlení. Jako programátor jsem to měl jednoduché, dostal jsem krásně nakreslenou věc, kterou stačilo rozhýbat a výsledek si můžete sami zahrát. Enjoy!

Jan Vaněk

Jan Vaněk / #enigmaboy612 - Ilustrátor, Čmáral, Kreslítko

Napsali mi, řekli instrukce, a já to nakreslil, easy špeazy. Navíc, málokdy se stane, že mají mé kresby takto ušlechtilý účel. Teď mě může u srdce hřáti, že jsem se alespoň z části podílel na odstranění / zmírnění předsudků panujících u nás.